Aortos koarktacija – stambiausios organizmo arterijos – aortos susiaurėjimas. Tai viena iš priežasčių, sąlygojančių jaunų žmonių labai aukštą kraujo spaudimą.
Aorta – stambiausia organizmo arterija, išeinanti iš kairiojo skilvelio, kuri krūtinės ląstoje leidžiasi žemyn į pilvo ertmę. Nuo jos atsišakoja daugybė arterijų – kraujagyslių, tvirtomis raumeninėmis sienelėmis. Jos yra svarbiausias deguonies ir maisto medžiagų kelias įvairiems organams ir audiniams. Aortai ir arterijoms tenka atlaikyti nemažą kraujo spaudimą kiekvieno širdies susitraukimo metu.
Kai šiame kelyje pasitaiko kliūtis (susiaurėjimas) – spaudimas virš kliūties kyla, o po kliūtimi, priklausomai nuo susiaurėjimo laipsnio, gali kristi praktiškai iki neišmatuojamo. Tai apsprendžia šios ligos vaizdą: arterinė hipertenzija (padidėjęs spaudimas) viršutinėje kūno dalyje ir arterinė hipotenzija (sumažėjęs spaudimas) apatinėje kūno dalyje su nepakankama tų organų kraujotaka. Dalis kraujo nepatenka į žemiau kliūties esančius organus, o susiranda nutekėjimo kelius per aplinkines arterijas, dėl ko pastarosios plečiasi. Dažniausiai kliūties vieta būna viršutinėje nusileidžiančios aortos dalyje. Kartais kliūtis gali pasitaikyti ir atipinėje vietoje (pilvinėje aortos dalyje).
Yra du aortos koarktacijos tipai - infantilinis (kūdikių) ir suaugusių. Tai priklauso nuo atviro arterinio latako padėties kliūties atžvilgiu.
Infantilinio tipo aortos koarktacija baigiasi mirtimi kūdikystėje dėl greitai išsivystančio širdies nepakankamumo, net naujagimystėje, jei nėra laiku diagnozuota ir gydoma.
Suaugusiųjų tipo aortos koarktacija pasireiškia paauglystėje, kartais anksčiau, dėl padidėjusio arterinio kraujo spaudimo.
Ligos eiga labai priklausonuo to, kaip anksti ji diagnozuojama ir kaip anksti pritaikomas tinkamas gydymas.
Komplikacijos:
- aortos išsiplėtimas ir plyšimas;
- kraujo išsiliejimai į smegenis ir kiti neurologiniai pakitimai;
- infekcinis širdies vožtuvų pakenkimas.
Taikomas chirurginis gydymas: susiaurėjusi vieta išpjaunama ir aorta susiuvama. Jei susiaurėjimas ilgas, jį išpjovus, kartais tenka įsiūti dirbtinį kanalą arba lopą iš savos, tik kitos kraujagyslės.
Operuojant laiku, kraujo spaudimas normalizuojasi ir gyvenimo trukmė būna normali. Gyvenimo trukmė neoperuojant - vidutiniškai 30-35 metai.
Tam tikrais atvejais galimas kateterinis gydymo būdas (susiaurėjimas išplečiamas specialaus baliono, įvesto per kojos arteriją, pagalba), bet jis ne visada efektyvus.
Greta chirurginio gydymo skiriami vaistai kraujo spaudimui mažinti: beta adrenoblokatoriai, AKF inhibitoriai.
Gali būti skiriami kiti vaistai nuo hipertenzijos, kuriuos kartais tenka vartoti ir po operacijos visą gyvenimą.
Vertė Neringa Šimašiutė-Rezgevičienė, UAB "Vertimų projektai", tikrino gydytoja - vaikų kardiologė Renata Šajevič, 2009
Medžiaga: British Heart Foundatio, eMedicine, 2009