Sveikoje širdyje atvirtas arterinis latakas, AAL (kraujagyslė tarp aortos ir plaučių arterijos) būna atvira iki kūdikis gimsta ir uzsitraukia iškart jam gimus. Kai kuriems kūdikiams AAL lieka atviras, todėl kraujas prateka iš aortos (pagrindinės kūno arterijos) į plaučius.
Tai reiškia, kad plaučiai gauna didesnį kraujo kiekį, ir širdis turi dirbti daugiau nei turėtų. AAL laikomas yda, jei neužsidaro per pirmuosius šešis mėnesius. Tai gana dažna yda, sudaro iki 7-10% širdies ydų.
Jei AAL mažas, jokių simtomų kūdikis nejaučia. Jei AAL didelis, vaikui sunkiau kvėpuoti, jis mažiau valgo, priauga mažiau svorio. Vyresni vaikai greičiau pavargsta, nei jų sveiki bendraamžiai, jiems dažniau pritrūksta oro. Tiksli diagnozė nustatoma ultragarsu.
Rekomenduojama AAL uždaryti chirurginiu būdu dar prieš vaikui einant į mokyklą. Jei AAL nedidelis, dažniau tai daroma kateterizacijos būdu. Kateteris, sujungtas su miniatiūriniais specialiais kamščiais ar spiralėmis, įvedamas į veną per kirkšnį į širdį. Monitoriaus pagalba, spiralės yra įvedamos ties anga, kad ją užblokuotų, ir paliekamos, o kateteris išimamas. Tokiu būdu, nereikalingas krūtinės ląstos atvėrimas. Vaikas ligoninėje išbūna keletą dienų. Tačiau jei AAL – didesnis ir viena spirale uždaryti nepavyksta, procesas gali būti kartojamas po 12 mėnesių, gali prireikti antros spiralės įvedimo. Yra atvejų, kada AAL yra per didelis užverti kateterizacijos būdu, arba vaikas per mažas, todėl reikalingas chirurginis gydymas. Operacijos paprastai atliekamos sėkmingai, o pooperacinis gydymas – neilgas. Pjūvis daromas paprastai kairiajame šone.
Esant AAL ir šesis mėnesius po AAL uždarymo, būtinos prevencinės priemonės prieš endokarditą, ypač prieš chirurgines intervencijas. Vaikas turi būti nuolat stebimas kardiologo.
Vertė Neringa Tomkevičienė, UAB "Vertimų projektai", www.vertimuprojektai.lt tikrino gyd. vaikų kardiologė Renata Šajevič, 2009
Medžiaga: British Heart Foundation