APIE SKYRIŲ
Lietuvoje vaikų širdies ydos chirurginiu būdu yra gydomos tik Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose, II-ąjame širdies chirurgijos skyriuje (Santariškių g. 2).

Šiame skyriuje kasmet gydoma apie 350 vaikų, atliekama per 200 operacijų. Skyriaus veiklos kryptis – visų įgimtų širdies ydų diagnostika ir vaikų gydymas. Tai vienintelis tokio pobūdžio skyrius Lietuvoje. Pagrindinis darbo pobūdis – chirurginis įgimtų širdies ydų gydymas. Čia atliekamos neatidėliotinos ir planinės viso įgimtų širdies ydų chirurginio gydymo spektro operacijos nuo naujagimystės iki 14 metų ir vyresniems vaikams: viso anomalinio plaučių venų įtekėjimo korekcija, kairiojo skilvelio hipoplazijos sindromo chirurginis gydymas (Norwood I, II ir III etapai), stambiųjų kraujagyslių transpozicijos chirurginis gydymas (Jatene, Rastelli, Senning operacijos), atrioventrikulinės komunikacijos, Fallot tetrados, įvairių aortos koarktacijos formų, nutrūkusio aortos lanko, prieširdžio ar skilvelio pertvarų defektų uždarymo ir kitos operacijos.

Svarbią vietą užima įgimtos aortos vožtuvo patologijos chirurginis gydymas, atliekamos unikalios Rosso operacijos vaikams. Pacientams, kuriems neįmanoma radikali ydų korekcija, suformuojama fonteninė kraujotaka (Fonteno, hemi-Fonteno operacija). Bendro arterinio kamieno, plaučių arterijos korekcija atliekama panaudojant homo ir heterotransplantatus plaučių arterijos rekonstrukcijai. Taip pat atliekamos pakartotinos operacijos, kai, augant pacientams, vaikystėje implantuoti vožtuvai, konduitai tampa per maži ar sukalkėja, esant kitoms vėlyvoms operacijų komplikacijoms. Dalis širdies operacijų (pertvarų defektų uždarymas) atliekama minimaliai invazine metodika. Atliekamos ir retos vaikų širdies operacijos – širdies auglių šalinimas, širdies stimuliatoriaus implantacija, dirbtinės širdies prijungimas, ECMO sistemų prijungimas, širdies persodinimas, sudėtingų ir komplikuotų širdies ydų korekcija. Pacientus gydo ir konsultuoja kardiologai R.Sudikienė, L.Liekienė, K.Lankutis, o taip pat klinikinės imunologės R.Malickaitė ir L.Jurgauskienė.
Skyriaus veiklos pagrindu 2015 m. įkurtas RESPUBLIKINIS ĮGIMTŲ ŠIRDIES YDŲ KOMPETENCIJOS CENTRAS, atitinkantis Europos referencijos centrų kriterijus. Centro vadovas prof. Virgilijus Tarutis.
ĮGIMTŲ ŠIRDIES YDŲ KONSULTACINIAME KABINETE ir VAIKŲ ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ NEINVAZINĖS IR ULTRAGARSINĖS DIAGNOSTIKOS KABINETE per metus konsultuojama per 3300 ligonių, iš jų 2000 iki 18 m.
http://www.santa.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=208&catid=67&Itemid=129

INFORMACIJA BESIRUOŠIANTIEMS HOSPITALIZACIJAI TĖVAMS
Įgimtų širdies ydų chirurgijos skyrius yra 3-iame aukšte. Dauguma palatų yra vienvietės ir dvivietės, viena - keturvietė. Su vaiku skyriuje gali gulėti vienas iš tėvelių. Gulint su vaikučiu iki 3 metų lovą bei maitinimą gauna ir vienas iš tėvų. Kitas iš tėvų gali lankyti ligoninėje gulinčius tiek, kiek reikia (iki 21val.). Kitiems lankytojams yra skirtos lankymo valandos, bet tuo nereiktų piktnaudžiauti, nes kiekvienas žmogus gali atnešti į skyrių infekciją, kurios širdukams tiek prieš operacijas, tiek po jų, yra ypač pavojingos. Todėl reikia visiems saugoti mažuosius ligoniukus ir stengtis dėl jų.
Tėvų patogumui skyriuje yra virtuvėlė su virykle, orkaite, šaldytuvu, mikrobangų krosnele, virduliu, indais, kūdikių maistelio šildykle ir pan. Skyriuje gulintiems ilgai leidžiama pasinaudoti ir skalbimo mašina. Paprašykite šeimininkutės, ir ji parodys, kur išsiskalbti drabužius. Šalia kiekvienos palatos yra WC, dušas. Taip pat skyriuje veikia belaidis internetas, prisijungimo kodo prašykite slaugytojų. Vaikams yra įrengtas žaidimų kambarys.
Klinikų rūsyje yra koplytėlė, atvira visą parą. Ten dirbantis kunigas, tėvams paprašius, gali pakrikštyti vaikelį.
Pirmame aukšte, prie centrinio įėjimo, yra kavinė, kur galima pavalgyti ar įsigyti maisto išsinešti. Ten pat yra ir vaistinė.
Gulint skyriuje kasdien aplanko gydytojas-kardiologas, rezidentai, palatos slaugytoja. Prieš operaciją Jus aplankys gydytojas-kardiochirurgas (pvz., V.Tarutis, V.Lebetkevičius), gydytojas-anesteziologas, smulkiai Jums viską papasakos apie operaciją, atsakys į Jūsų klausimus. Daugiau informacijos pateikta straipsnelyje „Vaikų anestezija ir intensyvi terapija širdies chirurgijoje“. Klausimus gydytojams galite susirašyti, nes šiuo sudėtingu laiku Jūs tiesiog galite juos pamiršti. Prieš operaciją Jums bus pasakyta, ką reikia turėti ir kaip paruošti vaikelį. Būtinai turėkite naują nenaudotą rankšluostį ir kempinę, vaikiško prausimosi muilo ar žele, švarių patogių neaptemptų rūbelių, kurie bus reikalingi prieš ir po operacijos. Operacijos atliekamos 2-ame skyriaus aukšte. Ten vaiką nuveža slaugytoja, iki operacinės galima palydėti, bet šalia operacinės, juolabiau joje būti nereikia. Po operacijos pas Jus ateis gydytojas-kardiologas ar kardiochirurgas ir papasakos, kaip sekėsi operacija
Po operacijos vaikelis paguldomas į intensyvios terapijos ir reanimacijos skyrių. Jis yra 2-ame aukšte, tiesiai po skyriumi. Ten vaikelį galima lankyti kasdien, nustatytomis valandomis. Vaiko būklei pagerėjus po operacijos, , jis perkeliamas atgal į skyrių. Po operacijos vaikas dažniausiai, jei yra galimybė, guli vienvietėje palatoje. Slaugytojos paaiškina, kaip jį prižiūrėti, kaip stebėti jo išgerto ir pašalinto skysčio kiekį, kuo geriau maitinti, tik nebijokite visko klausti. Vaikeliui atsigavus, sustiprėjus, keliausite į namus.

PO OPERACIJOS
Pooperacinis laikotarpis namie gali būti gana sudėtingas, dažnai tėvai nesijaučia saugūs su savo išoperuotu vaiku, kyla nemažai klausimų. Vaiką nuolat prižiūrės gydytojas - kardiologas, reikės reguliariai pas jį atvykti į Santariškes. Dažnumą nustatys gydytojas.
Atvykus pas gydytoja-kardiologą į Santariškes, kaskart pirmiausiai reikia nueiti į šalia esantį pastatą, konsultacinę polikliniką, į įgimtų širdies ydų kabinetą (4 aukštas, 420kab.), ten pasiimti kortelę ir tada eiti į echoskopijų kabinetą (Nr. 339). Nepamirškite vaiko dokumento ir siuntimo iš šeimos gydytojo, siuntimo reikia 1 kartą per kalendorinius metus.

Po operacijos daugeliu atvejų vaikui priklauso neįgalumas, dėl jo kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kad jis paruoštų reikiamus dokumentus.

Įsidėmėkite, kad po operacijos priklauso Jūsų vaikui reabilitacija, t.y. sanatorija. Pasitarkite su Jūsų vaiką gydančiu gydytoju-kardiologu, ar Jūsų vaikui tai būtų tikslinga ir naudinga.

Rekvizitai

Labdaros ir paramos fondas “Mažoji širdelė”
Banko sąskaitos Nr.: AB Swedbank,
LT15 7300 0101 2111 7963
Įmonės kodas: 302484122
Adresas: Krivių g. 48-16, LT-01209 Vilnius
El. paštas: info@mazojisirdele.lt

Bendradarbiaujame su

Paramos mažylio širdžiai fondas

Mes "Facebook'e"

fb

© 2016 Mažoji širdelė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: ITgidas.lt
Slapukai leidžia mums lengviau suteikti jums mūsų paslaugas. Naudodamiesi mūsų paslaugomis jūs leidžiate mums naudoti slapukus.